Achievements

Awards/Accreditations since September 2011

Over the last 5 years we’ve achieved a number of awards and our students have been very successful in Sport, below are just some of these:

Pupil of the Year Award Northern Echo Schools Awards 2016

Vision for Education Cup Winners 2016

Foundation and Intermediate International Schools Award

Bronze Award for Eco Schools 2015/16

BCS - The Chartered Institute for IT Approved Centre October 2015

ASDAN (Award Scheme Accreditation Network) Bronze Award.

County Durham Young Carers Charter 2015

Year 12 students feature in a video for Bite the Ballot January 2015

Lefèvre Trust Award - The trust works to support joint projects between French and English Schools June 2015

NDA became a licensed Centre of Duke of Edinburgh Award February 2015

NDA joined the Erasmus Plus Programme May 2014

Microsoft IT Academy 2014-15

Year 10 student is awarded the prestigious Silver Youth Achievement Award at the BulliesOut Pride Awards in Cardiff June 2014

Eight students from Year 7 and 8 were awarded Silver and Bronze awards at the United Kingdom Mathematics Trust Maths Challenge May 2014

Year 12 student won the Odgen Trust and Durham University School Physicist of the Year 2014

Year 8 student won the District RIBI Young Writer Competition March 2014

Year 7 students awarded Premier League Reading Stars by the National Literacy Trust and the Premier League March 2014

Year 12 student won 1st place in the Regional Competition for Face Painting March 2014

Microsoft IT Academy

Students won the Future Business Magnates Most Effective Team Award 2012-13

Year 8 student won the District RIBI Young Writer Competition November 2013

Regional winners of the RIBI Young Chef Competition March 2012

Awarded the Charter of Young Carers March 2012

Five students achieved the ASDAN (Award Scheme Accreditation Network) Bronze Award 2012

 

Sporting Achievements

2015 All Schools U-14 Rugby Champions

2015 Futsal U-12 2nd Place District

2015 Futsal U 14 2nd Place District

2015 Football 5-a-side U-12 2nd Place District

2015 Football League Cup U-12 2nd Place District

2015 Football U-16 Area League Champions 2nd Place District

2016 Girls Cricket U-13 County Champions Northern England Finalists

2016 Table Tennis District Champions

2016 Girls U-12 Futsal District / County Champions / Northern Finalists

2016 Girls U-12 District Champions

2016 Girls U-14 District Champions

2016 Basketball District champions

2015 U-19 County Football Champions

2014 U-13 District Hard Ball Cricket Competition

2014 Derwentside Year 7/8 Boys School Games Level 2 Cricket Champions

2013 Year 10 Girls District Athletics Competition Champions

2012 Year 9 Derwentside Schools Netball Tournament Champions

2012 Girls Football U -15 Cup Champions

2012 Year 11 Derwentside Schools Netball League and Tournament Champions

2012 Year 8 Derwentside Schools Netball Tournament Champions

2011 Derwentside District Indoor Football Competition Champions

 

Representatives 2015-16

Seven Rugby players - District team 1 County

Cameron Foreman - County U-14 Football

Azariah Smith - National Artistic Gymnastics representative - 1st place Florida 2016

Katerina Dubov - National competitor Sports Acrobatics Competitor - District / County champion

Josie Ambler - Girls U-16 County Rugby

Stuart Jackson U-16 Rollerball GB Team

Arran Halliday - Durham & England U-16 Cricket team

Josh Hogarth - County and England golf representative

Lauren Mallows U-12 Girls County football team

Olivia Bell - Regional gymnastics champion

Megan Bainbridge - National Female boxing representative